Basına ve Kamuoyuna İLACA ERİŞİM ZORLAŞIYOR KAMU YETKİLİLERİNİ SORUNU ÇÖZMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Bu içerik 66 defa okundu.

Tarih: 11-01-2022


İlacı hastalarımıza ulaştırmada ciddi sorunlar yaşıyoruz

Biz eczacılar, ilacı hastalarımıza ulaştırırken her geçen gün yeni bir zorlukla karşı karşıya kalıyoruz. SGK ödeme listesinden çıkarılan ya da piyasada uzun süredir bulunmayan ilaçlar, hem ciddi bir halk sağlığı sorununa yol açıyor hem de eczacılarla vatandaşları karşı karşıya getiriyor. Özellikle pandemi döneminde ilaca erişim konusunda yaşanan sorunlar ve eczacılarımızın karşı karşıya olduğu problemler çözülmediği takdirde bunun ciddi bir krize dönüşmesi kaçınılmazdır. 

Biz eczacılar halk sağlığını önceliyor, ilaca erişim konusunda vatandaşlarımızın yaşadığı zorlukları kamuoyu ile sürekli paylaşıyoruz. Defalarca bu konuda açıklamada bulunduk, ilaca erişimin bir hak olduğunu belirttik. 

Tüm bu sorunları hali hazırda yaşıyorken ülkemizdeki önemli bir ilaç firması, belirttiğimiz nedenlerle uzun süredir piyasada olmayan bir ilacı, SGK’ya taahhüt ettiği iskontoyu uygulamadan depolara gönderme kararı aldı. Covid tedavisinde de önemli bir bileşen olarak kullanılan kan sulandırıcı bu ilaçlara vatandaşlarımız kutu başına 116 TL’ye varan bir ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Başka bir deyişle SGK’lı da olsa, bu parayı verme imkânı olmayan vatandaşlarımız ilaca erişemeyecekler. 


Pandemi döneminde ilaca erişimin zorlaşması kabul edilemez

SGK’nın karşılamadığı, piyasada olmayan ya da üretici firmaların iskonto uygulamadığı ilaçların fiyatlarından eczacınız sorumlu değildir. Biz eczacılar bu sorunların çözülmesi için kamu yetkililerini sürekli uyarıyor, sorunun ciddiyetini iletiyoruz. Özellikle pandemi sürecinde üretici firmaların ilacı bir kar aracı olarak görmeleri; kamu yetkililerinin bu sorunu çözmek için adım atmaması kabul edilemez. Eczacılar vatandaşlarla temas halindedir ve yaşanan tüm bu sorunların yükünü giderek artan şekilde taşımakta, görevlerini yapamaz hale gelmektedirler. 

Kamu yetkililerini bir an önce bu sorunlara çözüm bulmaya davet ediyoruz. İlaca erişim bir haktır. Hiçbir firma ve yetkili bu evrensel sağlık ilkesini bozacak kararlar alamaz, uygulayamaz.

Diyarbakır Eczacı Odası
Yönetim Kurulu