Grip (Tetra) Aşıları Hakkında

Bu içerik 160 defa okundu.

Tarih: 07-10-2021


Değerli Meslektaşlarımız;

2021 Dönemi için, mevsimsel grip aşılarının dağıtım kanalları aracılığıyla eczanelerimize teminine başlanmıştır. Sut ile belirlenen şartlar kapsamında SGK tarafından bedeli geri ödemede olan ve bedeli ödenmeyen Tetra Aşıları satışa sunulmuştur.

 TEB ve TİTCK ile yapılan diğer görüşmeler sonucunda grip aşıları ile ilgili son güncel durum şu şekildedir;

Bedeli ödenmeyen Tetra Aşısı - Reçetem sistemi üzerinden herhangi bir işlem yapılmaksızın; eczane otomasyon programları üzerinden hastanın T.C. bilgisi kaydedilerek, İTS elden satış olarak hasta T.C. ile sonlandırılacaktır. Eczane otomasyon programları gerekli düzenlemeleri sağlayacaktır.

Bedeli ödenen Tetra Aşısı – SGK tarafından ücretinin karşılanması veya hasta tarafından ücretiyle temin edilmesinin istenmesi olmak üzere her iki durumda da, hasta adına Reçetem Sistemi üzerinden e-reçete düzenlenmesi gerekmektedir. Reçetem Sistemi "e-reçete sorgu" alanından reçete açılıp, "elden satış yap" butonuna tıklanır. Teslim alım tarihi ve iletişim bilgisi işlenerek kayıt tamamlandığında ecza deposu ekranına aşı talebi yansır. Firma tarafından dağıtım kanallarına haftalık olarak kısım kısım temin edilmekte olduğundan, dağıtım kanalları da eczanelere şu an için tevzi ile sağlayacaklardır.

Aşının reçete edilmesi sırasında, hastaya aşının daha önce reçete edilmiş olduğu, yeniden reçete edilmesi için gerekli günün dolmadığı veya başkaca nedenlerle ilgili olarak Reçetem Ekranına uyarılar geldiği yönünde hastalarımız tarafından eczanelere yapılan bildirimler, yetkili kuruma iletilmiş ve kurum gerekli düzenleme yapılmakta olduğu bilgisini vermiştir. SGK Medula Ekranında gerekli düzenleme yapılmıştır. Hekimin, reçete düzenleme sırasında bir uyarı ekranı veya sorunla karşılaşması durumunda TİTCK Reçetem Çağrı Merkezi 444 46 80 numaralı telefon aranarak uzaktan destek alabileceklerdir.

Konu hakkında TİTCK veya TEB tarafından bir duyuru yapılması halinde, tüm meslektaşlarımıza detaylı bilgi tekrar aktarılacaktır.

Bu süreçte meslektaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için odamız WEB sayfasını takip etmeleri önem arz etmektedir.