KORONAVİRÜSLE (COVID-19) MÜCADELEDE EKONOMİK DESTEK HAKKINDA

      1.) Nisan, Mayıs ve Haziran ayında ödenecek olan ilgili KDV, Muhtasar ve SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.(Ardışık olarak Ekim- Kasım ve Aralık aylarında ödenecek)

Not: Bu erteleme şuan için gelir vergisini kapsamamaktadır.

      2.) Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecektir. Bu uygulama için şahıs talep oluşturması gerekmektedir. Çalıştığınız bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Bu uygulamalarla alakalı bankanız ile yaşayacağınız sorunların iletilmesi için BDDK nezninde08502222335 nolu telefon numarası ile şikayet bildirimi yapabilirsiniz.

      3.) 24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi, çek, senet ve kredi kartı borçları 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa sicile işlenmeyecek.

      4.) İcra ve iflas takipleri 30Nisana kadar durdurulacak. Ayrıca 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında iş yeri kira bedellerinin ödenmemesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak.

      5.) Türk Eczacıları Birliği Yardımlaşma Sandığı Kredileri ile ilgili olarak;

  • Türk Eczacıları Birliği Yardımlaşma Sandığı aracılığıyla kredi kullanmakta olan eczacılarımızın kredi borcu ödemesinin faizsiz olarak 3 ay ötelenmesi,Türk Eczacıları Birliği Yardımlaşma Sandığı İşletme Kredisinin 3 ay geri ödemesiz olarak verilmesi,Halkbank PARAF Kart kapsamında verilen NEFES kredisi geri ödemelerinin ötelenmesi,
  • Halkbank’tan KGF (Kredi Garanti Fonu) kapsamında en az 3 ay ödemesiz, kefilsiz düşük faizli kredi tahsisinin sağlanması yönünde çalışma yapılması,
  • Covid-19 pandemisi nedeniyle karantina altına alınarak kapalı kalması gereken eczanelere Türk Eczacılar Birliği tarafından 5.000 TL nakdi sosyal yardım yapılması,

        6.) KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ  adı altında KOBİ destek programı oluşturuldu.

“ kısa çalışma ödeneği” özetle olağan üstü dönemlerde iş yerinin kapanması veya kısmi çalışma süresi kaybına uğraması durumunda personel maaşlarının %60’nın devlet tarafından ödenmesi anlamına gelmektedir.

Kısa çalışma ödeneği eczanelerimizi  de kapsamaktadır. Programdan yararlanmak için mali müşaviriniz ve muhasebecinizle irtibata geçerek İŞ-KURA başvurabilirsiniz.

      KISA ÇALIŞMA TALEP FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

      KISA ÇALIŞMA UYGULANACAK İŞÇİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

     KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ HAKKINDA AÇIKLAYICI BİLGİ NOTU İÇİN TIKLAYINIZ