Mevsimsel Grip Aşıları Hakkında

Bu içerik 142 defa okundu.

Tarih: 29-12-2020


Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 29.12.2020 tarihinde (bugün) yayımlanan “Tüm Hekim ve Eczacılarımızın Dikkatine” başlıklı duyuru aşağıdaki şekildedir.

“Bilindiği üzere COVID-19 pandemisi sürecinde vatandaşlarımızın, başta risk grupları olmak üzere mevsimsel grip aşısına en kısa sürede ulaşması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşıları eczanelerden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılacak olup bunun için vatandaşlarımızın daha önce olduğu gibi e-nabızdan durumlarını kontrol ederek reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerekmektedir.

1)    Hekimlerimizin;

Ücretsiz grip aşısı reçetelerini ‘’Halk Sağlığı Grip Aşısı’’ ön eki bulunan aşılardan seçerek, sadece Reçetem Sisteminden reçetelendirmeleri gerekmektedir. Matbu reçeteler kabul edilmeyecektir.

2)    Eczacılarımızın;

Ücretsiz grip aşısı reçetelerini sadece Reçetem Sistemi üzerinden karşılamaları gerekmektedir. Daha önce olduğu gibi reçete girildiğinde İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) eczaneler için aşı temin kotası oluşturularak aşı ecza depolarından ücretsiz olarak temin edilecektir.”

3) Kişi ilk kez grip aşısı yazdıracaksa, Aile Hekimi, Reçetem Sisteminde HALK SAĞLIĞI GRİP AŞISI 1 seçerek reçeteyi oluşturuyor ve hastaya 8 haneli bir şifre veriyor. Hasta 8 haneli şifre ile eczaneye başvuruyor ve eczacı reçetem Sistemine reçeteyi kaydederek depoya talepte bulunuyor. Depodan gelen aşı ücretsiz şekilde hastaya veriliyor.

4) Sistemde kayıtlı Vaxigrip reçetesi olan hastalar içinse, ECZACI, Reçetem Sisteminden hastanın reçetesini çağırıp, Muadil seçeneğini tıklayarak, HALK SAĞLIĞI GRİP AŞISI 1 seçeneğini işaretliyor. Sonrasında reçeteye karşılık depodan gelen aşıyı hastaya ücretsiz olarak veriyor.
Ayrıca;

Ecza depolarının merkez şubelerinden tüm depo şubelerine aşılarının dağıtımı henüz tamamlanamamış durumda

Mevcut grip aşıları Selçuk ve Alliance depolarına dağıtılmış, DMO ya yeni gelecek olan diğer grip aşılarının dağıtımında aynı yöntemle Kooperatiflerimiz aracılığıyla yapılacağı ile yapılacaktır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.