ÖNEMLİ! HASILAT GİRİŞLERİ HAKKINDA

Bu içerik 276 defa okundu.

Tarih: 05-05-2023


 Değerli Meslektaşlarımız;

Sizlerden gelen soru ve talepler ışığında aşağıdaki bilgilendirme metni hazırlanmıştır. Dikkatle incelenmesini rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

YÖNETİM KURULU

SORU: Hasılat bilgi(leri)mi nasıl öğrenebilir, nasıl çıktı alabilirim? İnteraktif vergi dairesinden

CEVAP: İnteraktif vergi dairesinden Eczane Bilgi Formu Kılavuzu için tıklayınız

SORU: Eczanemi 2023 yılında açtım; 2021 ve/veya 2022 yılında hasılatım yok. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ancak dilerseniz İlaç Takip Sistemi ve Eczacı Bilgi Sistemine (Farma Inbox üzerinden ulaşabilirsiniz) 0 (Sıfır) olarak da giriş yapabilirsiniz.

SORU: MEDULA' ya herhangi bir hasılat girişi yapılacak mı?

CEVAP: Hayır; MEDULA Gelir İdaresi Başkanlığından otomaltik olarak veri çekmektedir. Odadan ve TEBden gelecek duyuruları takip ediniz. 

SORU: MEDULA'da hasılat bilgim 999.999,99 olarak görünüyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Hasılat Belgenizin bir çıktısını alarak bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne elden ya da dilekçe eki ile kargo-iadeli taahhütlü posta ile ulaştırmalısınız. Hasılat bilgileriniz GİBden yanlış çekilmiş olabilir  

SORU: MEDULA'da yer alan 2021 hasılat bilgileri neden 2 tane?

CEVAP: Üstteki rakam sizin (muhasebecinizin) Gelir İdaresi Başkanlığına bildirdiği KDV hariç hasılat, alttaki tutar ise Sosyal Güvenlik Kurumuna kestiğiniz KDV hariç fatura ve hizmet bedelidir. Kuruma yapacağınız iskonto ve alacağınız Reçete Hizmet Bedeli (RHB) üstteki tutara göre hesaplanacaktır.

SORU: MEDULA'da yer alan 2021 yılı GİB HASILAT rakamı, benim İnteraktif Vergi Dairesinden ya da Vergi Dairesinden aldığım hasılat tutarından farklı. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Zaman kaybetmeden Hasılat Belgenizin bir çıktısını alarak bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne elden ya da dilekçe eki ile kargo-iadeli taahhütlü posta ile ulaştırmalı ve bu rakamı düzelttirmelisiniz.

SORU: GIB Hasılatı, SGK'ya kesilen faturadan daha düşük; ne yapmalıyım?

CEVAP: Bu hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur. Zaman kaybetmeden muhasebecinizle görüşmeli ve gerekli düzeltmeyi yaptırmalısınız. Zira bir eczaenenin hasılatı, SGK'ya kestiği faturalardan daha az olamaz. Böyle bir hatayı düzelttirmediğiniz taktirde GİB tarafından incelemeye tabi tutulabilirsiniz.