ÖNEMLİ! MİADI GEÇMİŞ İLAÇLARIN İMHASI HAKKINDA

Bu içerik 250 defa okundu.

Tarih: 02-01-2023


Değerli meslektaşlarımız;

             Çevre İl Müdürlüklerinin, İl Sağlık Müdürlüğüne göndermiş olduğu "Atık İlaçların yönetimi" konulu yazıda eczanelerimizde bulunan miadı geçmiş ilaçların nasıl imha edileceği belirtilmiştir. Buna göre eczanelerimizde bulunan 18.01.09 atık kodlu tehlikesiz ilaçların ve 18.01.09* kodlu tehlikeli ilaçların süresi içerisinde imha ettirilmesi gerekmektedir. (18.01.08 kodlu tehlikesiz ilaçlar miadı geçtikten sonra 1 yıl, 18.01.09* kodlu tehlikeli ilaçlar ise miadı geçtikten sonra 6 ay içinde imha ettirilmelidir.)

             Diyarbakır Eczacı Odası olarak  eczacı kooperatifi olan Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) ile sözleşme imzalanmıştır. Yönetim Kurulu olarak aldığımız karara göre; Eczacılarımızdan sadece ilaç imha ücreti olan 3,60 tl/kg + KDV (%18) tutarı talep edilecektir. (Sözleşme güncellemelerinde tutar değişebilir. Mevcut sözleşme 31.12.2023 tarihine kadar geçerlidir.) Kargo süreci odamız tarafından organize edilip ücreti odamız tarafından karşılanacaktır.

Miadı geçen ilaçların toplama işlemi şu şekilde yapılacaktır.

1) Miadı geçen ilaçların üzeri kırmızı kalem ile çizilip, ilaç kutuları üzerinde görülecek şekilde “İMHA” yazılacak ve bir koli içerisine ayrılacaktır. Kolilerin üzerinde eczane adı mutlaka yazılmalıdır. Poşette getirilen ilaçlar teslim alınmayacaktır, işlemi tamamlanmayacaktır. Birden fazla koli oluşturulmuşsa dilekçede koli adedi belirtilecek ve her kolinin üzerine eczane adı mutlaka yazılmış olmalıdır.

2) Miadı geçen ilaçlar eczanelerimizde kullandığımız paket program üzerinden İlaç Takip Sistemine de bildirimi yapılarak 2 (iki) nüsha dökümü alınacaktır. (Belgelerin her sayfası kaşeli olmalı)

3) EK-1 ‘deki dilekçe doldurulacak ve 2 (iki) nüsha döküm alınan Miadı geçen-Bozulan ilaçlar listesi ile birlikte imha edilecek ilaçlar Diyarbakır Eczacı Odasına teslim edilecektir. (Belgelerin her sayfası kaşeli olmalı)

4) Eczane paket programından alınan Miadı Geçen-Bozulan İlaçlar listesindeki toplam fiyat KDV hariç olarak maliyet fiyatı olacaktır. (Vergi işlemleri için)

5) Odamıza teslim edilen ilaç kolileri ve listeler; Odamız Miad-İmha Komisyonu üyeleri ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince karşılaştırılarak kontrol edileceğinden, kurallara uyulması önemlidir.

6) İmha sonrasında onayları tamamlanmış olarak odamıza iletilen listeler odamızdan teslim alınıp meslektaşlarımız tarafından muhasebelerine teslim edilecektir.

7) İmha edilecek ilaçların içerisinde küpürü eksik, uyuşturucu, psikotrop ve kemoterapide kullanılan ilaçlar kesinlikle bulunmayacaktır. Sadece resmi prosedürde belirtilen miadı geçmiş (2022 miadlı) ilaçlar teslim edilmelidir.

      Meslektaşlarımızın ilaçlarla birlikte ekteki belgeleri doldurup 31 Ocak 2023 Çarşamba günü mesai bitimine kadar odamıza teslim etmeleri gerekmektedir. Belirtilen tarih dışında koli kabulü yapılmayacaktır. Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla…

DİYARBAKIR ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU

EK-1 : İLAÇ İMHA KOMİSYONUNA VERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ