PGEU Basın Bildirisi – Serbest eczacılar, koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile mücadelenin ön cephesindeler

Bu içerik 203 defa okundu.

Tarih: 23-03-2020


Avrupa Birliği Eczacılık Grubu (PGEU)

Avrupa serbest eczacıları, yeni ortaya çıkan koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile mücadelenin ön cephesinde yer alıyorlar ve hâlihazırda karantinaya alınmış bölgeler de dâhil olmak üzere her yerde hastalarını desteklemek için ellerinden gelen her şeyi bütün güçleriyle yapıyorlar.

PGEU üyeleri, virüsün yayılmasını önlemek için vatandaşların bilgilendirilmesi konusunda sağlık otoritelerine yardımcı olmak için ulusal hükümetlerine kendi geniş yerel eczacı ağlarının desteğini önerdiler. Bu doğrultuda profesyonellerin eğitimi ve genel kamuoyunu hedefleyen bilgilendirici materyaller (örn. doğru maske kullanımı ve doğru el yıkama yöntemi üzerine infografikler) hazırlamak gibi birçok inisiyatif de aldılar.

Bu zor zamanlarda hastaların ihtiyaçlarını karşılamak ve hizmetlerin devam etmesini sağlamak için serbest eczacılık pratiğinden azami düzeyde faydalanmak çok önemlidir. Halihazırdaki tıbbi ekipman ve ilaç açığı ya da bu açığın daha da kötüleşmesi ihtimalini gözeterek, serbest eczacıların, uygun durumlarda dezenfektan ve temizleyicilerin hazırlanması gibi yollarla hızlı, etkili ve güvenli çözümler üretebilmesine imkân verilmelidir.

PGEU Başkanı Duarte Santos’un ifadeleriyle: “Daha önce görülmemiş bu kamu sağlığı acil durumunda halkın yanı başında yer alan eczacıların geniş ağı, yerel toplulukların desteklenmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Serbest eczacılar genel kamuoyuna yüksek nitelikli, güvenilir bilgiler sağlayarak lüzumsuz korkuları önlemekte ve sağlık sisteminin geri kalanı üzerindeki yükü de hafifletmektedirler.

“Eczacılar, hastalar ile sağlık sistemi arasındaki ilk temas noktalarından biridir ve olası COVID-19 vakalarının tespit edilmesi ve yönetilmesinde kilit bir rol oynamaktadırlar. Ön cephede yer alan diğer bütün sağlık çalışanları gibi, onların da virüse yakalanma riski yüksektir ve korunmaya ihtiyaçları vardır.

“Bu salgın karşısında henüz herhangi bir ilaç açığı bildirilmemiştir, fakat yine de hâlihazırda karşı karşıya olduğumuz yetersizlikleri daha da kötüleştirecek önümüzdeki haftalarda ya da aylarda yaşanabilecek olası bir arz kesintisi ihmalini göz ardı edemeyiz.  Bu doğrultuda, bütün hastaların tedaviye erişimini garanti altına almak için eczacılar ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerdir.”

2019 PGEU İlaç Açığı Anketi Sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız.