TANSİYON İLAÇLARINIZ COVİD-19 İÇİN RİSK TAŞIMAZ

i

“TANSİYON İLAÇLARINIZ COVİD-19 İÇİN RİSK TAŞIMAZ”

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisi için kullanılan ADE inhibitörleri ve ARB grubu ilaçlarla ilgili COVID-19 pandemisi sürecinde spekülasyonlar nedeniyle hastalar tarafından endişeler yaşanmaktadır.   

Bu konuda bilgi kirliliğine son vermek amacıyla Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) tarafından yapılan açıklama https://www.escardio.org/Councils/Council-on-Hypertension-(CHT)/News/position-statement-of-the-esc-council-on-hypertension-on-ace-inhibitors-and-ang    Türk Kardiyoloji Derneği  https://www.tkd.org.tr tarafından da kamuoyu ile paylaşılmıştır.  

Yapılan açıklamada COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle ADE inhibitörleri ve ARB grubu tansiyon ilaçları ile tedavinin sonlandırılmasına ilişkin klinik veya bilimsel kanıt olmadığından, bu ilaçları kullanan hastaların doktorları tarafından ilaçları değiştirilmedikçe mevcut tedavilerine aynen devam etmeleri önerilmektedir.

  • COVID’den korunmak için her şeyden ÖNCE bilgi kirliliği yaratanlara itibar etmeyin!
  • COVID’den korunayım derken ilacınızı kullanmayı bırakmayın ve kullanmayarak yaratacağınız olası sorunlarla boğuşmayın!
  • Sağlığınızla ve ilacınızla ilgili konularda SADECE hekiminizi ve eczacınızı dinleyin!  
  • COVID-19’dan korunmak için kişisel tedbirlerinizi alın ve mümkün oldukça evden çıkmayın, kalabalık ortamlardan kaçının.
13 Nisan 2021     Okunma Sayısı : 826